Vitajte v Dr.FYTO katalógu

Produkty a služby kolektívu Dr.FYTO

Delivery | Terms and Conditions | Opening Hours

Zlepšenie spánku

Zdravie a krása každého človeka na Zemi je determinovaná kvalitou jeho spánku. Čoraz viac ľudí dnes trpí poruchami spánku, chronickou únavou, depresiami. Potrebujete rýchlo pomôcť? Pozrime sa  teda spolu, aká je klinická prax a ako z toho skutočne von.

Lieky na spanie na predpis aj na voľný predaj

Začneme najskôr liekmi na spanie, ktoré môžete získať len na predpis u Vášho lekára. Medzi najčastejšie predpisované lieky na spanie na predpis sa radí Xanax, ktorý obsahuje účinnú látku Alprazolamum, ktorá sa radí do skupiny benzodiazepínov.

Spánok

Tretinu života prespíme alebo si o tretinu skrátime život

Často sa používa pre liečbu úzkosti alebo panických porúch, ktoré často vyvolávajú práve neschopnosť zaspať. Problémom u tohto lieku je, že u neho často dochádza k poruche vedomia, kedy dochádza k narušeniu dychového spektra, a tým pádom možné zástave dychu.

Ďalším liekom na zlepšenie spánku, ktorý vám môže lekár predpísať, je Neurol. Je predpisovaný predovšetkým, keď trpíte zvýšeným psychickým vypätím, proti depresiám, úzkostiam a má predovšetkým celkový upokojujúci účinok. Obsahuje Alprazolam, ktorý sa taktiež radí medzi Benzodiazepíny. Rovnako ako u Xanax sú jeho vedľajšie účinky veľmi nebezpečné, pretože opäť môže dôjsť k poruche vedomia a narušenie dychu, a tým pádom k uduseniu kvôli zástave dychu.

Rivotril, ktorý tiež môžete mať predpísaný, sa používa predovšetkým pre uvoľnenie kŕčov, ktoré spôsobujú epileptické záchvaty, navyše sa tiež používa pre akútne panické poruchy. Obsahuje Clonazepamum, tiež látku zo skupiny benzodiazepínov. Je nebezpečný nielen kvôli tomu, že môže ako Xanax a Neurol narušovať vedomie a tým pádom aj tlmiť dychové spektrum, ale aj na ňom jednoducho vzniká závislosť.

Na rozdiel od liekov na predpis, môžete v lekárňach nájsť tiež lieky na spanie bez predpisu,  určené navoľný predaj . Veľké množstvo z nich obsahuje určité percento prírodných výťažkov, ale zároveň aj určité synteticky vyrobené látky bez tak silných účinkov, ako sú látky v liekoch určených na predpis. Hlavným rastlinným výťažkom, ktorú veľká väčšina týchto liekov obsahuje, je Kozlík lekársky, resp. Valeriána lekárska (lat. Valeriana officinalis).

Práve látky, v tejto rastline obsiahnuté, majú upokojujúci účinok na organizmus, pomáha teda pri psychickom vypätí, menej závažných úzkostiach a panických poruchách. Hlavne sa ale odporúča ako výborný prírodný uspávač. Ďalšiou, často využívanou rastlinou je Medovka lekárska (lat. Melissa officinalis), ktorá má tiež upokojujúce účinky na organizmus.

Nespavosť – nemôžete spať a potrebujete rýchlu pomoc? Skúste prírodné lieky na nespavosť pre lepší spánok pre deti a dospelých.

Ako už bolo spomenuté vyššie, väčšina voľne predajných liekov na zlepšenie spánku pri nespavosti, ktoré môžete kúpiť v lekárni, obsahuje výťažky z rastlín. Sú preto v niektorých dávkach vhodné ako prírodné lieky na nespavosť pre dospelých, tak i pre deti. Často sa hovorí, že deťom stačí uvariť čaj z Medovky a Materinej dúšky (lat.Thymus serpyllum) ako pomoc na zlepšenie spánku, ale ak potrebujete niečo silnejšie, kedy vaše dieťa má problémy s úzkosťami a je psychicky vypäté, je lepšie siahnuť po výťažkoch, ktoré sa často práve predávajú v tabletách. Ak nemôžete spať, ako pomoc proti nespavosti môžete zakúpiť aj priamo tinktúru z Valeriány lekárskej pre lepší spánok, ktorá sa však vyrába s obsahom alkoholu, ktorú pravdepodobne vašim deťom podávať nebudete.

Avšak, môžete vyskúšať niektoré z liekov, ktoré obsahujú práve extrakty v tabletkách. Dosť často v nich teda nájdete extrakty z Valeriány lekárskej, ktoré upokojujú centrálnu nervovú sústavu. Pomáha nám lepšie zvládať stres a psychické vypätie a s ním aj spojené problémy, ako sú žalúdočné neuróza, tras alebo búšenie srdca. Zároveň pomáha aj pri úzkostiach, nepokoja alebo bolestiach hlavy. Veľmi často ho môžete v lekárňach nájsť buď samostatne alebo v kombinácii s medovkou lekárskou, ktorá znižuje stres. Medovka lekárska má všeobecné upokojujúce účinky, takže vás upokojí a pomôže dlhodobo zlepšiť spánok.

Ďalšie rastlinou, ktorú obsahuje menšie množstvo voľne predajných prírodných liekov, je Chmel otáčavý. Kto z nás nepozná túto rastlinu, bez ktorej by sme nemali pivo? Okrem toho, že má upokojujúce účinky, pomáha ženám tiež s hormonálnou nerovnováhou, ktorá práve u nich môže spôsobovať úzkosti a nespavosť. Celkovo sa však Chmeľ otáčavý používa ako pomoc pri nespavosti, celkovému nepokoja alebo  psychickom vypätí.

Niektoré voľnopredajné prírodné lieky môžu tiež obsahovať extrakt z Mučenky opletavej , ktorá je považovaná ako dobrý pomocník pri psychickom vypätí, podporuje lepší a kvalitnejší spánok a vďaka jej upokojujúcim vlastnostiam tiež tlmí prejavy psychického vypätia v organizme (napríklad bolesti hlavy, žalúdočné problémy a podobne).

Máte problém v noci so spaním? Ako rýchlo zaspať: Vyskúšajte najlepšie metódy, tablety a prášky na spanie

Chcete rýchlo zaspať? Problémy so spaním často trápia nejedného z nás. Prášky na spanie sa predávajú ako tablety alebo lieky na spanie na predpis alebo bez predpisu. Problémy so spaním ako mladí tak i starší ľudia, ale v dnešnej dobe s ním začínajú mať problém aj deti.

Najlepšou metódou ako zaspať sú prírodné tablety a prášky na spanie. Kvôli rýchlemu štýlu života sme viac vystresovaní, kladieme väčšie nároky na naše deti, a kvôli nedostatku času neprijímame dostatok živín, ktoré sú tiež dôležité pre psychickú pohodu. Základom je teda sa vyhnúť stresovým situáciám a eliminovať stres.

Ak to však nie je možné, potom je vhodné siahnuť po práškoch na spanie, ktoré nám pomôžu stres a úzkosti z neho plynúce zvládať. Práve stres, úzkosti a nervové a psychické vypätie sú hlavnými príčinami, prečo v noci pozeráme do stropu alebo počítame ovečky, než zaspíme.

Jednou z moderne propagovaných metód, ako čo najrýchlejšie zaspať a ktorú tiež používajú vojaci pre zaspanie aj v situáciách, kedy blízko nich hučí paľba. Po zvládnutí tejto techniky je údajne možné zaspať za dve minúty. Nie každý ju však zvládne. Táto technika spočíva v uvoľnení všetkých svalov tela a upokojiť svoju myseľ. Údajne pomáha si predstaviť, že ste na loďke, ktorá sa kolíše na vode, ležíte v sieti, natiahnutej v príjemne tmavej obývacej izbe alebo si môžete skúsiť hovoriť, aby ste na nič nemysleli počas týchto desiatich sekúnd, po ktoré si máte predstavovať daný scenár.

Ak však tento spôsob nefunguje, siahnite po tabletkách alebo práškoch na spanie, ktoré sú voľnopredajné. Ak neveríte rastlinným výťažkom alebo si myslíte, že nie sú dostatočne silné, aby pomohli vašej nespavosti, môžete siahnuť priamo po melatonínu. Melatonín je hormón, ktorý naše telo produkuje v závislosti na svetle (preto sa nám v zime chce spať skôr) a veku, keď jeho produkcia sa zvyšujúcim sa vekom postupne klesá. Melatonín je práve hormón, ktorý riadi spánkový cyklus a teda aj to, ako veľmi sa nám chce spať a ako veľmi sme unavení. Je voľne predajný v syntetickej podobe a pomáha aj pri zvládaní časových posunov.

Príčiny, príznaky a liečba nespavosti – čo robiť keď nemôžete zaspať? Zlý spánok vylieči príroda

Ak nemôžete raz za čas zaspať, pretože toho máte v práci alebo v škole veľa, ste pravdepodobne psychicky vyťažení, čo spôsobuje záťaž vášmu nervovému systému. Kvôli tomu telo nefunguje tak, ako by malo, vytvára mnoho stresových hormónov a spôsobuje, že ste vystresovaní, máte zlý spánok a dlho sa pozeráte do stropu, než padnete únavou. To sú hlavné príčiny nespavosti. Ak však nemôžete ani cez to spať, je dobré vyskúšať prírodné prípravky, ak zatiaľ nechcete brať veľmi silné lieky na predpis .

Ak však trpíte nespavosťou dlhú dobu a nemyslíte si, že ju máte práve zo stresu, úzkosti a psychického a nervového vypätia, aj tak nemusíte hádzať flintu do žita, pretože aj práve vám môžu prírodné prípravky pomôcť. Nie je teda zlé po nich siahnuť ešte pred tým, než zájdete za lekárom pre lieky na predpis. Príznaky nespavosti je možné riešiť aj prírodnou liečbou, pri ktorej je možné rýchlejšie zaspať.

Ako sa nespavosť prejavuje? Zvyčajne sú ľudia schopní zaspať do 15 minút od doby, čo uložia do postele, urobia si pohodlie a zatvoria oči. Niekedy sa stane, že vám zaspávanie môže trvať dlhšie, nič sa nedeje, ak sa to nedeje pravidelne. Ak však noc, čo noc pozeráte do stropu a potom sa nervózne pozeráte, koľko je hodín, je pravdepodobné, že trpíte nespavosťou .

Mnoho odborníkov na neschopnosť zaspať odporúča posteľ používať iba pre spanie . Preto by ste v posteli teda nemali pracovať, čítať, alebo sa pozerať na televíziu. Zároveň experti odporúčajú aspoň pol hodiny pred spaním sa vyvarovať počítačom, telefónom, či tabletom kvôli modrému svetlu, ktoré vyžarujú. Modré svetlo je práve vyžarované počas dňa, a tým pádom v mozgu vzniká podnet, že ešte stále nie je tma. Kvôli tomu sa nám v tele netvorí dostatok spánkového hormónu melatonínu.

Pri poruchách spánku, vplyvom stresu a psychickým vypätím, už naše prababičky používali Medovku lekársku, Kozlík lekársky a niekedy aj chmeľové šištice alebo materinu dúšku. Dosť často sa deťom pred spaním tiež varievali makové mlieko, pretože mak má podobné účinky ako už spomínané bylinky.

Poruchy spánku: Sú naozaj na liečbu nespavosti potrebné lieky z lekárne na predpis od lekára?

Práve lieky z lekárne na spanie na predpis alebo od lekára, ktoré vám môže napísať iba lekár, sa predpisujú na silné úzkosti, problémy s depresiami, panickej poruchy a často tiež poruchy spánku problémy spojené s nimi, ako sú nekontrolovateľné svalové kŕče, ktoré sa vyskytujú aj u epileptických záchvatov.

Tieto lieky majú veľmi silné upokojujúce, či protikŕčové účinky a nie sú voľne predajné. Navyše u väčšiny z nich často hrozí riziko narušenia vedomia, pretože silne pôsobia na centrálnu nervovú sústavu, kedy sa môže dostaviť práve až zástava dychu.

Na liečbu nespavosti je možné využiť lieky na predpis alebo lieky a tablety na voľný predaj. Kvôli práve silným účinkom liekov na predpis, ktoré sa predpisujú predovšetkým pre poruchy spánku spôsobené práve psychickými ťažkosťami, môžete v lekárňach nájsť rôzne doplnky stravy práve v tobolkách, ktoré uľahčujú zaspávanie a zlepšujú spánok.

Práve doplnky stravy obsahujú predovšetkým prírodné výťažky z rastlín, ktoré nie sú na predpis a nie je u nich takmer žiadne riziko vzniku závislosti, ako práve u liekov na predpis. Sú voľnopredajné. Ak ich chcete užívať, môžete si pre nich jednoducho zájsť do lekárne alebo si ich objednať online priamo domov. Dokonca ani synteticky vyrábaný spánkový hormón Melatonín je voľne predajný, bez akéhokoľvek receptu alebo návštevy lekára a nehrozí u neho vznik závislosti.

Niektoré voľnopredajné lieky obsahujú okrem prírodných výťažkov tiež horčík a vitamín B6Horčík napomáha psychickej pohode a vitamín B6 pomáha horčík do tela lepšie vstrebať. Zároveň mimo prírodné výťažky sa môže objaviť aj aminokyselina L-Tryptofán , ktorá je v našom tele veľmi potrebná. Vďaka nej je naše telo schopné vyrobiť hormóny ako Serotonín (hormón navodzujúci dobrú náladu), čím pomáha bojovať proti depresiám a úzkostiam, ale tiež hormón Melatonín, ktorý riadi spánkový cyklus. Okrem hormónov sa tiež podieľa na tvorbe enzýmov a ďalších látok a vitamínov, ktoré sú nevyhnutné pre správne fungovanie organizmu, dobrú náladu a kvalitný spánok.

Antidepresíva na zlepšenie spánku – Čo robiť, ak je príčinou zlého spánku depresie, úzkosť, stres – pomôžu prírodné antidepresíva

Antidepresíva môžu pomôcť, ak sú problémom  depresie a stres. Prírodné antidepresíva na zlepšenie spánku odstraňujú depresiu a úzkosť a pomôžu odstrániť príčiny nespavosti. Ak trpíte nespavosťou alebo sa zo spánku často počas noci prebúdzate, je vhodné siahnuť po doplnkoch stravy, ako pôjdete za doktorom, a upraviť svoj spôsob života.

Ak patríte k ľuďom, ktorí sa jednoducho stresujú a majú zlý spánok, alebo máte veľmi stresujúce povolania, je vhodné sa zamerať na doplnky stravy, ktoré bojujú so stresom a pomáhajú organizmu ho zvládať. Keď sa u vás však objavia úzkosti alebo i depresie, je vhodné sa zamerať na silnejšie prírodné doplnky stravy a antidepresíva z prírody pre lepší spánok.

Prírodných antidepresív je na trhu nepreberné množstvo. Väčšina z nich však obsahuje určité aminokyseliny, ktoré pomáhajú telu s vytváraním hormónov šťastia. Tie sú dôležité ako pre dobrú náladu, tak práve pomáhajú telu odbúravať stres, z ktorého často práve pramenia úzkosti a depresie. Predovšetkým pre boj s depresiou je dobrá nálada veľmi dôležitá.

Medzi tieto prípravky patrí predovšetkým tie, ktoré obsahujú aminokyselinu L-Tryptofán , ktorá je práve prítomná pri vytváraní hormónu pre dobrú náladu Serotonínu. Zároveň je táto aminokyselina aj prítomná pri vytváraní spánkového hormónu melatonínu, takže tieto prípravky vám pomôžu zvládnuť dva problémy naraz.

L-Tryptofán sa dá zakúpiť v podobe tabletiek 5-HTP – hormón šťastia v tabletách , ktoré práve obsahujú buď túto aminokyselinu, z ktorej si potom telo ďalej musí vyrábať ďalšie zlúčeniny, alebo obsahujú už nasledujúci zlúčeninu 5-Hydroxy-L-Tryptofán . Tým telu uľahčíte prácu pri premene aminokyseliny na ďalej spracovávané zlúčeniny potrebné k syntéze hormónov.

Lepšie je však nájsť prírodné antidepresíva, ktoré obsahujú len výťažky z rastlín, v ktorých Tryptofán môžeme tiež nájsť. Medzi ne patrí nami odporúčaný Relax Plus, ktorý obsahuje výťažky z Valeriány lekárskej, Hlohu, Mučenky, Levandule a ďalších rastlín. Pomáha telu zvládať stres, zlepšuje náladu, priaznivo pôsobí na srdce a cievy a predovšetkým skvalitňuje spánok.

Najlepšie prírodné tablety – rýchle zlepšenie spánku

Samozrejme existuje na trhu v dnešnej dobe veľa produktov, avšak nie všetky majú rovnaké zloženie ako produkt Bioschlaf. Obsahuje výťažky z chmeľu otáčavého, mučenky a hlohu obecného. Všetky tieto tri rastliny sa skvele dopĺňajú svojimi účinkami na organizmus.

Práve Chmel otáčavý, z ktorého sa mimochodom vyrába naše pivo, je obsiahnutý v produkte Bioschlaf, má výborné upokojujúce účinky na zlepšenie spánku a organizmus. Vďaka tomu má teda tlmivé účinky na organizmus, čím pomáha bojovať s nespavosťou a lepšie sa vám vďaka nemu bude zaspávať. Zároveň obsahuje mnoho vitamínov, ako sú vitamín B6, E a C , ktoré majú silné antioxidačné účinky, podporujú imunitný systém a pomáhajú proti starnutiu. Predovšetkým však telu pomáhajú bojovať s oxidačným stresom, ktorý ničí bunky, a pomáhajú dosiahnuť lepšiu náladu vďaka ich komplexnému pôsobeniu v organizme.

Ďalšie rastlinou, ktorú produkt Bioschlaf obsahuje, je Mučenka. Už starovekí indiáni ju považovali za liečivú rastlinu. Z mučenky si často varievali odvary na upokojenie nervov, ale predovšetkým na nespavosť . Vďaka vlastnostiam mučenky, ktorá upokojuje a navodzuje celkový pokoj organizmu, sa vám bude lepšie zaspávať a nebudete sa cítiť toľko psychicky vyčerpaní. Mučenka nás robí odolnejšími voči stresu a predovšetkým skvalitňuje spánok.

Bioschlaf,  teda obsahuje dve rastliny, ktoré pomáhajú navodiť psychickú pohodu a upokojiť organizmus. Zároveň pomáhajú zlepšiť spánok, takže sa vám bude lepšie zaspávať a budete spať dlhšie. Vďaka hlohu obyčajnému, ktorý tiež Bioschlaf obsahuje, sa vám tieto tabletky postarajú aj o celkové zdravie ciev a srdca a pomôžu vám prirodzene znížiť vysoký krvný tlak. Druhotnými účinky hlohu sú tiež upokojujúce účinky na organizmus. Bioschlaf je teda plný látok, ktoré vám pomôžu dobre spať .

Pre dobrý spánok a zlepšenie nálady môžete tiež vyskúšať Relax Plus, čo je jedno z najlepších prírodných antidepresív na trhu. Ak chcete predovšetkým zlepšiť náladu, odporúčame tiež prášky šťastia v produkte 5-HTP s obsahom L-tryptofán pre pocit šťastia.

 

Odporúčame 3 prírodné produkty pre lepší spánok:

  1. Bioschlaf  najlepšie prírodné tabletky pre lepší spánok, základom sú vlastne rastliny:
  • Eschscholzia californica, Kalifornský mak, * Prášok: 166,7 mg
  • Hloh * Prášok: 166,7 mg
  • Mučenka * Prášok: 166,7 mg
  • Uhličitan horečnatý (kompresná látka): 20 mg
  1. Relax Plus – prírodné antidepresívum proti depresii pre mužov aj ženy
  2. 5-HTP – hormón šťastia v tabletkách – 

 

Skip to content