Vitajte v Dr.FYTO katalógu

Produkty a služby kolektívu Dr.FYTO

Delivery | Terms and Conditions | Opening Hours

Životná sila – vitamín B12

Všetko, čo potrebujete vedieť o vitamíne B12

Prečo potrebujete vitamín B12?

Vaše telo potrebuje vitamín B12, aby správne fungovalo. Zohráva zásadnú úlohu pri tvorbe a metabolizme vašich červených krviniek. Pomáha tiež udržiavať celkové zdravie vašich nervových buniek a vytvára ich ochranný obal, ktorý sa nazýva myelínový plášť. A akoby to nestačilo, táto dynamická živina robí oveľa viac.

Vitamín B12 pomáha udržiavať normálnu funkciu mozgu a podporovať zdravé kosti. Je dôležitý pre zrak, zdravú pokožku, vlasy a nechty a predchádza určitým typom anémie. Je dokonca známe, že zlepšuje vašu pamäť, náladu a hladinu energie! Dalo by sa povedať, že vitamín B12 je ako superhrdina vitamínov.

Napriek svojim nevyhnutným výhodám je vitamín B12 rozpustný vo vode. To znamená, že sa môže rozpustiť vo vode, a preto sa prenáša do tkanív tela, ale v tele sa neukladá. Vitamín B12 teda musíte prijímať prostredníctvom potravín, ktoré konzumujete, alebo prostredníctvom doplnkov, ktoré vedú k prirodzenej otázke:

„Čo sa stane, keď nemám dostatok B12?“

Príznaky nedostatku vitamínu B12

Väčšina ľudí v USA a EU našťastie prijíma dostatok vitamínu B12 vo svojej strave, ale ako starneme, môže byť jeho vstrebávanie ťažšie. U ľudí s určitými poruchami imunitného systému alebo stavmi, ktoré ovplyvňujú tenké črevo, ako je napríklad Crohnova choroba, je pravdepodobnejšie, že sa vyvinú v nedostatku B12. Pre tých, ktorí sa stravujú vegánskou stravou, je dôležité dávať pozor na nedostatok B12, pretože tento vitamín sa nachádza predovšetkým v mäse a mliečnych výrobkoch.

Niektoré príznaky nedostatku vitamínu B12 zahŕňajú pocit slabosti, únavy alebo točenie hlavy. Niektorí ľudia majú nervové problémy, ako sú necitlivosť alebo mravčenie v rukách a nohách, svalová slabosť alebo ťažkosti s chôdzou. Príznaky môžu byť tiež depresia a strata pamäti, rovnako ako bledá pokožka alebo strata chuti do jedla. Ľudia s nedostatkom vitamínu B12 sa môžu stať dokonca anemickými. Našťastie, nedostatok B12 sa dá obvykle napraviť pomocou vitamínových doplnkov.

Najlepšie zdroje vitamínu B12

Vitamín B12 sa nachádza v živočíšnych produktoch. Organické mäso ako pečeň a obličky sú bohaté na vitamín B12. Hovädzie a kuracie mäso sú tiež vynikajúcim zdrojom. A pre tých, ktorí uprednostňujú získavanie živín z mora, majú vysoký obsah vitamínu B12 ryby, najmä pstruh, losos, tuniak, sardinky a mäkkýše.

Nie je to len mäso, ktoré obsahuje B12. Vajcia a mliečne výrobky, ako sú mlieko, jogurty a syry, tiež obsahujú vysoké hladiny tohto nevyhnutného vitamínu. Niektoré položky sú tiež obohatené, napríklad určité náhrady nemliečneho mlieka a niektoré obilniny.

Všetky vitamíny B12 nie sú rovnaké

Pokiaľ ide o vitamín B12, je dôležité si uvedomiť, že nie všetky formy sú rovnaké. Najbežnejšia forma, ktorá sa nachádza v doplnkoch, sa nazýva kyanokobalamín, čo je vyrobená forma, ktorá nepochádza zo zvierat alebo rastlín. Ako už z jeho názvu vyplýva, obsahuje molekulu kyanidu, samozrejme, nie v škodlivom množstve, ale stále obsahuje niečo, čo vaše telo musí odstrániť pomocou detoxikácie.

Prirodzene sa vyskytujú dve ďalšie dostupné formy: metylkobalamín a adenosylkobalamín. Názvy môžu byť jazykolamy, ale všetko, čo skutočne potrebujete vedieť, je, že sa považujú za aktívnejšie a lepšie vytvárajú chemické reakcie potrebné pre dobré zdravie. Každá z nich má mierne odlišné zdravotné výhody, ale obe sú lepšie absorbované a zadržiavané v tkanivách vo vyššom množstve ako forma kyanokobalamínu.

Viac informácií o rôznych formách vitamínu B12 sa dozviete tu.

Podľa článku Dr. Peter D’Adamo

Zaujímavé odkazy:

https://www.vitarian.sk/clanky/vyziva/2016/vitamin-b12-v-potravinach

Skip to content